W ostatnich latach modne stało się stosowanie produktów na bazie konopi, w tym oleju konopnego, jednak wiele osób nie jest przekonanych do jego stosowania. Powodów jest wiele jak obawa przed legalnością posiadania ich lub strach przed skutkami zażycia. Jeśli Ty też masz wątpliwości związane ze stosowaniem oleju konopnego, tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszelkie nurtujące Cię pytania.

Czy olej z konopi jest legalny?

Odpowiedź jest prosta: tak. Konopie siewne nie posiadają właściwości konopi indyjskich, czyli właściwości psychoaktywnych, w postaci substancji THC. To właśnie ich posiadanie jest niezgodne z Polskim prawem, gdyż znajduje się na tzw. liście substancji niedozwolonych. 

Z czego pozyskiwany jest olej konopny?

Wbrew obiegowej opinii olej konopny nie jest pozyskiwany z kwiatostanu rośliny lub tzw. suszu konopnego, lecz znajdujących się w nim nasion. Mimo iż w tych częściach rośliny znajdują się podobne substancje co w nasionach, to właśnie w nich znaleźć można całą esencję zdrowotnych właściwości konopi. 

Jak pozyskuje się olej z konopi?

Proces przygotowania oleju rozpoczyna się już w fazie wyboru dostawcy nasion do naszych produktów. Jedynie nasiona o najwyższej jakości, wyselekcjonowane wg najbardziej rygorystycznych norm, niosą w sobie optymalną ilość substancji z których wykonujemy nasz olej konopny. 

Olej wytłaczany jest na zimno, to znaczy, że w procesie nasiona i sam olej nie są poddawane obróbce termicznej. Proces ten jest wolniejszy i mniej wydajny od tłoczenia na gorąco, jednak powoduje że uzyskany olej zachowuje wszystkie substancje zawarte w nasionach konopi.

Do czego można wykorzystać olej z konopi?

Olej konopny jest jednym z najbardziej uniwersalnych olejów wykorzystywanych przez ludzi. Oto kilka z najpopularniejszych jego zastosowań:

Zdrowie –  ważną zaletą oleju konopnego jest fakt, że może być stosowany jednocześnie zewnętrznie i wewnętrznie. Wypijany dostarcza organizmowi niezbędnych do funkcjonowania organizmu witamin oraz mikro i makroelementów. Wpływa on także między innymi na funkcjonowanie wątroby i nerek, łagodzenie bólów miesiączkowych oraz wzmacnia odporność. Stosowany na ciało nawilża je i leczy zmiany skórne, a nałożony na włosy pomoże w ich regeneracji.

Kuchnia – gotowanie przy użyciu oleju konopnego to przyjemność sama w sobie. Świetnie zastąpi oliwę z oliwek jako składnik sałatek, dressingów czy domowego hummusu. Może być również wykorzystywany jako substytut masła, służąc jako baza do kanapek. Dodany do zupy lub sosu nie tylko wzbogaci jego smak, ale i uwolni zawarte w warzywach witaminy.

Pamiętać jednak należy że oleju konopnego nie należy wykorzystywać przy smażeniu oraz pieczeniu, gdyż poddany wysokiej temperaturze traci większość swych składników.

Uroda – osoby dbające o urodę i wygląd osobisty, szczególnie Panie, z pewnością zainteresuje fakt, iż olej z konopi jest powszechnie używany w kosmetologii i kosmetyce. W domowym zaciszu możemy go stosować w kuracji regeneracji paznokci, jako naturalnego środka do demakijażu lub jako maska ochronna i wzmacniająca do włosów. 

Dla osób chcących stworzyć domowe kosmetyki, olej konopny może być z powodzeniem wykorzystany jako baza dla własnoręcznie robionych kremów, mydeł, balsamów do ciała czy nawet past do zębów. 

Podsumowując

Podsumowując, oleju konopnego nie należy się bać, wręcz przeciwnie, warto go stosować jak najczęściej. Z racji jego uniwersalności każdy znajdzie dla niego zastosowanie.

0 0 vote
Article Rating