Decyzją Parlamentu Europejskiego został zmieniony limit THC z 0,2 do 0,3 %, dzięki czemu zyskamy nowe możliwości. Wspólna Polityka Rolna państw UE została przyjęta!

Maksymalny poziom tego fitoskładnika, w składnikach takich jak mąka , nasiona, batony, i inne przekąski według nowych przepisów, może wynosić 3,0 mg na kilogram suchych produktów .Dla oleju z nasion konopi poziom ten ustalono na 7,5 mg na kilogram surowca.

Zmiany mają obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej 20 dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw UE. Dodatkowo wzięto pod rozwagę ustalenie norm handlowych dotyczących konopi :

„Większy limit THC pozwoliłby nowym odmianom wejść na rynek i zostać wyhodowanym, co skutkowałoby lepszym dostosowaniem upraw do warunków klimatycznych na różnych terytoriach UE” – oświadczyło Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych.

Do tej pory, mogliśmy wybierać tylko odmiany o zawartości 0,2 % THC, teraz mamy możliwość rozszerzać liczbę odmian, które są akceptowalne w ramach Katalogu UE. Przepis umożliwia rolnikom otrzymanie płatności bezpośrednich za zarejestrowane odmiany konopi, który mają maksymalny poziom THC wynoszący 0,3%.W Europie można sadzić konopie z poziomem THC na polu przekraczającym 0,3 %, pod warunkiem, że jest to dopuszczone przez krajowe przepisy (np. 0,6% we Włoszech; 1% w Czechach oraz w Szwajcarii 1 % ). Kieruje to rynek konopny ku ekologicznym rozwiązaniom.

Nowa WPR wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku.

0 0 votes
Article Rating